SZYJKA MACICY. Dlaczego musisz ją sobie zbadać.

Cóż to ta szyjka macicy? Gdzie ją znajdę i do czego mi w ogóle potrzebna? Przeczytaj tekst, żeby dowiedzieć się więcej o niej i o nowotworach, które mogą ją zaatakować.

Wąski kanał między pochwą a macicą. Niepozorny tunel dla plemników, a czasem także dla tego, co jest rezultatem ich fanatycznego wyścigu do komórki jajowej: płodu.

Ciasna uliczka, po której spacerują na zmianę rozkosz i ból. Inżynieryjny kunszt, który – gdy prawidłowo działa – chroni kobiece ciało przed zapaleniami.

Ma strasznie dużo pracy. Zmienia się bardziej dynamicznie niż nastrój mojego trzylatka, który się nie wyspał, zawinęła mu się skarpetka, do tego jest głodny, a na obiad same warzywa.

Jej wygląd zależy od dnia cyklu miesiączkowego. Od wieku jego właścicielki. Od ilości przebytych ciąż. Od stanu jej zdrowia. I o tym ostatnim chcę Ci dzisiaj opowiedzieć.

Pochwa jest wyściełana wielowarstwowym nierogowaciejącym nabłonkiem płaskim. Natomiast szyjka macicy – nabłonkiem jednowarstwowym. Granica obu nabłonków może przebiegać wewnątrz i na zewnątrz kanału szyjki macicy (to zależy od fazy reprodukcji, w jakiej jest kobieta). I ten obszar przejściowy, gdzie jednowarstwowy nabłonek przekształca się w wielowarstwowy, to potencjalna strefa wojny. Bo nabłonek może ulec zwyrodnieniu zmieniając się w inwazyjnego raka.

Cichutko. Powoli. Nie daje żadnych objawów. Żadnych ostrzeżeń. Długie lata milczy, aranżując Twoją smierć. Bo kiedy się zorientujesz, może być już za późno na skuteczne leczenie.

Dlatego nie czekaj. Statystyki nie są na Twoją korzyść, ale na szczęście prewencja jest. Proste, szybkie badanie. Cytologia. Zabierze Ci 5 minut Twojego życia i jakieś 5 dyszek. Da za to pewność, że żaden cichy morderca nie zbliża się właśnie do Twojej szyjki macicy. Że to wciąż uliczka przeznaczona na rozkosz i ewentualny trud porodu. Ale nie ma tam niczego, co odebrałoby Ci możliwość tańczenia do ulubionych piosenek. Wdychania powietrza pachnącego deszczem. Oblizywania palców ubrudzonych dojrzałymi porzeczkami. Kąpieli w morzu. Liczenia gwiazd. Przyszłości, którą powinnaś jeszcze długie lata zamieszkiwać.

Idź się zbadać! Raz w roku!

Będę też dzisiaj strasznie zrzędliwym uparciuchem i przypomnę jak ważne jest zbadanie sobie także piersi. Poczytaj o nich więcej tutaj.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *